ISC Poster Presentation

Sasha Petrenko presenting his first place award for the 16th annual ISC Poster Presentation
Sasha Petrenko presenting his first place award for the 16th annual ISC Poster Presentation
Kartikeya Jayadurga Prasad Veeramraju presenting his second place award for the 16th annual ISC Poster Presentation
Kartikeya Jayadurga Prasad Veeramraju presenting his second place award for the 16th annual ISC Poster Presentation
From left to right: Dr. Frank Liou (ISC Interim Director), Simon Thougaard (tied for 2nd place), Dr. Sanjay Madria (ISC Poster Presentation Chair), and Dr. Kamal Khayat (Interim Vice Chancellor for Research and Innovation)
From left to right: Dr. Frank Liou (ISC Interim Director), Simon Thougaard (tied for 2nd place), Dr. Sanjay Madria (ISC Poster Presentation Chair), and Dr. Kamal Khayat (Interim Vice Chancellor for Research and Innovation)

Twenty graduate students and one undergraduate student participated in the 16th annual Intelligent Systems Center (ISC) Poster Presentation on November 18 in the Havener Center.  The poster presentation, funded by the Intelligent Systems Center, is held each year to offer students the opportunity to present their research results.  The guest speaker for the awards ceremony was Dr. Kamal Khayat, interim vice chancellor for research and innovation.  Pictured to the right are the three ISC students who placed at the 2021 ISC Poster Presentation.

The winners and the names of their posters are:

  • First place: Sasha Petrenko, “Applied Lifelong Machine Learning with Adaptive Resonance Theory”
  • Second place (tie): Simon Thougaard, “Collaborative Intrusion Detection for Large Autonomous Drone Swarms”
  • Second place (tie): Kartikeya Jayadurga Prasad Veeramraju, “Multidimensional Extensions to Generalized Averaged Models for Multi-Frequency-Excited Dynamic Systems”

The winners’ advisors are Dr. Donald C. Wunsch II, Mary K. Finley Missouri Distinguished Professor of electrical and computer engineering; Dr. Bruce McMillin, professor of computer science; and Dr. Jonathan W. Kimball, professor of electrical and computer engineering.

Each student was presented an award certificate from Dr. Frank Liou, interim ISC director, as well as Dr. Sanjay Madria, Curators’ Distinguished Professor of Computer Science and the ISC poster presentation chair.  The first-place winner received a monetary award of $600 and the second-place winners each received a monetary award of $300. 

The winners and the names of their posters are:

  • First place: Sasha Petrenko, “Applied Lifelong Machine Learning with Adaptive Resonance Theory”
  • Second place (tie): Simon Thougaard, “Collaborative Intrusion Detection for Large Autonomous Drone Swarms”
  • Second place (tie): Kartikeya Jayadurga Prasad Veeramraju, “Multidimensional Extensions to Generalized Averaged Models for Multi-Frequency-Excited Dynamic Systems”

Cancelled due to the COVID-19 Pandemic.

 

 

The winners and the names of their posters are:

  • First place: Mohammad Karim, “A Driving Simulator Based Study for Evaluating Safe Development of Autonomous Attenuators Vehicle” advised by Yu Li
  • Second place: Muhammad Roman, “Non-Intrusive All-Glass Electric Field Sensor” advised by Dr. Daoru Han
  • Third place: Tan Pan, “The Impact of Porosity on the Mechanical properties of 304L Stainless Steel Fabricated by Selective Laser Melting” advised by Dr. Sreekar

 

The winners and the names of their posters are:

  • First place: Krishnan Raghavan, “A Minimax Approach for Classification with Big-Data” advised by Dr. Jag Sarangapani
  • Second place: Yingqi Li, “Additive Manufacturing of Metallic Glass by laser Foil Printing”

 

 

The winners and the names of their posters are:

  • First place: Islam Elnabarawy, “Evolving Fuzzy Distance Measures for Adaptive Resonance Theory Using a Genetic programming Hyper-Heuristic” advised by Dr. Donald Wunsch and Dr. Daniel Tauritz
  • Second place: Krishnan Raghavan, “Direct Error Driven Learning for Deep Neural Networks in Applications Generating Big Data” advised by Dr. Jagannathan Saragapani
  • Third place: Wei Li, "DEM-CFD Modeling Analysis of Pre-Mixed Powder Flow in Laser Metal Deposition Process" advised by Dr. Frank Liou

 

 

The winners and the names of their posters are:

  • First place: Muthukumaran Loganathan, “Quasi-Repetitive Control for Fast and Accurate Atomic Force Microscopy” advised by Dr. Douglas A. Bristow
  • Second place: Yiyu Shen, “Additive Manufacturing of Metallic Glass Structures” advised by Dr. Hai-lung Tsai
  • Third place: Wei Li and Kollin Liefer, "Investigation of Pre-Mixed Multi-Powder Flow in Fabricating Functional Gradient material by Blown Powder Deposition" advised by Dr. Frank Liou

 

The winners and the names of their posters are:

  • First place: Yiyu Shen, “Mechanical Properties and Surface Finish Improvement for metal parts Fabricated by the Foil-Based AM Technology” advised by Dr. Chen Chen and Dr. Yingqi Li
  • Second place: Muthukumaran Loganathan, “Nanoscale plowing Process Control using Dual-Probe Atomic Force Mircoscope” advised by Dr. Douglas A. Bristow
  • Third place: Huixu Deng, "Broadband Perfect Absorber Based on One Ultrathin Layer of Refractory Metal" advised by Dr. Zhigang Li, and Dr. Xiaodong Yang

 

The winners and the names of their posters are:

  • First place: Krishna Kolan, “Borate Bioactive(13-93B3) Glass Scaffolds made by the Selective Laser Sintering Process” advised by Dr. Ming Leu
  • Second place: Yunxiang Mao and Haohan Li, “Who Attends the Class: A Unified Framework of Scene Specific Face Detection, Tracking and Recognition” advised by Dr. Zhaozheng
  • Third place: Haifeng Niu, "Passive RFID Tag with Multimodal Sensors:Design, Applications and Security" advised by Dr.Jagannathan Sarangpani

The winners and the names of their posters are:

  • First place: Zhiyuan Wang, “Multi-Axis planning System for Robotic Deposition” advised by Dr. Todd Sparks and Dr. Frank Liou
  • Second place: Ravi Santosh Arvapally, “Identifying Outlier opinions in an Intelligent Argumentation System for Collaborative Decision Support” advised by Dr. X. Liu and Dr. W. Jiang
  • Third place: Kennth P Smith Jr, "Embedded Sensors Based on Novel Microwave Grating" advised by Dr. H. Xiao

Poster Presentation Photos